O zubním kazu a čištění zubů

Podle čeho si vybíráte zubní pastu? Víte, která je ta nejlepší? Je to úplně jedno. Kupte si takovou, jakou chcete. Klidně tu, která Vám nejvíce chutná. Vyšší cena rozhodně neznamená lepší pasta. Pokud Vás čištění zubů s pastou dáví, nepoužívejte pastu žádnou. Vysvětlíme si proč.

Vznik zubního kazu.

Zuby si čistíme, abychom předešli vzniku zubního kazu, jehož ošetření je bolestivé a drahé. Kazy způsobují bakterie, které vytváří na zubech biofilm, resp. zubní plak (povlak). Bakterie v ústech jsou přirozenou součásti naší mikroflóry. Jsou jich tam dokonce stovky druhů, zároveň ale žijí s našim tělem v rovnováze. Narušení této rovnováhy potlačením některých bakterií umožňuje například vznik bolestivých kvasinkových infekcí. Bakterie ke svému životu potřebují cukr z naší potravy a nápojů. Když ho mají k dispozici dostatek, hezky se množí a produkují přitom kyseliny. Kyseliny povrch zubu časem naruší a vytvoří drobnou prasklinku ve sklovině. Přes tento defekt pak mohou postupovat další bakterie a kyseliny do hloubky zubu. Takto zjednodušeně vzniká zubní kaz. Pokud kaz postoupí dostatečně hluboko, za nějaký čas se může projevit bolestí zubu. Proto je dobré navštívit zubaře 2x ročně. Tak aby případný začínající kaz byl na pravidelné prohlídce včas ošetřen. Ve 21. století v podstatě není možné odstranit cukry z potravy. Musíme se proto zaměřit na odstranění zubního plaku.

K čemu je zubní pasta?

Představte si zašpiněné nádobí. Pokud jej namočíte do dřezu se saponátem na 2 minuty a hned vytáhnete, moc čisté nebude. Nejspíše bude potřeba houbičkou špínu mechanicky setřít. Zubní plak je potřeba odstranit stejným způsobem. Jak jsme již psali výše, bakterie v ústech jsou normální součástí naší mikroflóry, jen je nesmíme nechat, aby se organizovaly do povlaku na zubech. Proto si čistíme zuby 2x denně, a to hlavně kartáčkem. Nezáleží až tak na tom, jak drahou pastu si koupíte. Pokud používáte špatný a starý kartáček a k tomu nevhodnou techniku čištění, zubní pasta (jakkoliv dobrá) situaci už nezachrání.

Pasta svým složením pomáhá čistit. Celý proces čištění urychlí a zpříjemní. Většinou má i antibakteriální složku, která ale podle studií není zásadní. Tyto složky sice zpomalí tvorbu zubního plaku, ale úplně ho ze zubu neodstraní. Důležité je upozornit na abrazivitu pasty, tedy její hrubost či drsnost. Většina lidí při čištění používá velký tlak, tvrdší kartáček a špatný pohyb, co spolu s velmi hrubou pastou způsobuje zhoršení tzv. citlivých krčků. V podstatě si sedřete sklovinu z povrchu zubu. Naštěstí je již u výrobců snaha o jemnější základ. Navíc se výrobci snaží přidávat do past látky, které napomáhají povrch zubu na mikroskopické úrovni zacelit. Velmi důležitou součástí drtivé většiny zubních past jsou přidané fluoridy. Nejčastěji se jedná o fluorid sodný, ale mohou být použity třeba i aminofluoridy. Na obalu nejčastěji vidíme údaj o koncentraci 1450ppm F-. Flouridové ionty mají totiž zajímavou vlastnost. Dokáží se usadit v krystalech na povrchu skloviny a činí ji tak odolnější vůči působení kyselin. Děje se tak při čištění pouze v místě kontaktu mezi zubní pastou a zubem. Pokud je ale na zubu tlustá vrstva povlaku, kterou kartáčkem neodstraníme, požadovaný efekt fluoridů bude v tomto místě zanedbatelný.

A co kartáček?

Nejdůležitějším nástrojem zubní hygieny je zubní kartáček. Jsou to hlavně štětinky, které rozrušují bakteriální povlak, aby na povrchu zubu nedocházelo k tvorbě kyselin. Nejvhodnější kartáček Vám nejlépe individuálně doporučí Váš zubní lékař. Obecně se dnes doporučují měkčí kartáčky s malou hlavičkou a co nejvíce štětinkami. Efektivněji pak odstraňují plak a současně nepoškozují dásně a zuby. Při čištění se snažíme čistit zuby ze všech stran a soustředíme se vždy na jeden zub, ne na velkou skupinu zubů. Samozřejmě dnes je možnost používat kartáček i elektrický. Princip čištění je stejný, práci na pohyb štětinek akorát za Vás dělá elektrický motorek.

Plak roste na zubech postupně ze všech stran, všude. Je potřeba ho tedy rozrušit i mezi zuby, kam se normálním kartáčkem nedostaneme. K tomu lze používat speciální mezizubní kartáčky, zubní nitě a další pomůcky. Plak se tvoří neustále a aby nedozrál do stadia, kdy již škodí zubům a dásním, je nutné zuby čistit alespoň 2x denně. Málokdy se ho podaří odstranit úplně, pokud ale budeme dostatečně pečliví, výrazně tím snížíme riziko onemocnění zubů a dásní.

Takže ne pasta, ale hlavně kartáček!

Na závěr ještě moje doporučení. Používejte správný kartáček a techniku čištění, kterou Vám rád předvede Váš zubní lékař nebo hygienista. Nezapomeňte, že čistit musíte i mezizubní prostory zubní nití nebo mezizubním kartáčkem. A jakou pastu? Kupte si tu, která nejvíc vyhovuje vašim preferencím.

autor článku:

MDDr. Dušan Svitač, zubní lékař, Praha

 

Literatura:

Hebbal M, Ankola AV, Sharma R, Johri S. Effectiveness of herbal and fluoridated toothpaste on plaque and gingival scores among residents of a working women’s hostel – a randomised controlled trial. Oral Health Prev Dent. 2012;10(4):389–95.

Ahn J-H, Kim J-H, Ha W-H, Park Y-D. Tooth wear and cleaning effect of an abrasive-free dentifrice. J Dent Sci. 1. březen 2018;13(1):13–9.

Napsat komentář