Skip to content

MMS, Miracle Mineral Supplement


Warning: set_time_limit() has been disabled for security reasons in /data/web/virtuals/186014/virtual/www/wp-content/plugins/rdp-wiki-embed/bl/rdpWEContent.php on line 377

MMS je nabízen na internetu jako „konečné řešení všech nemocí“. Výrobek se skládá ze dvou balíčků, smícháním kterých vzniká oxid chloričitý. Jedná se o jedovatou látku, která se používá k dezinfekci vod a bělení textilu. Je to silné oxidační činidlo, které sice hubí bakterie a viry, ale také poškozuje buňky těla oxidačním stresem. Účinnost léčby pomocí MMS nebyla nikdy v žádné studii u žádné choroby prokázána a nepotvrdilo se, že by zvyšoval imunitu. Přesné odkazy na originální studie, potvrzující riziko a neúčinnost MMS lze najít např. na Wikipedii.

 

text z Wikipedie k dalšímu čtení:

Miracle Mineral Supplement

Miracle Mineral Supplement, Miracle Mineral Solution či Master Mineral Solution (MMS, česky zázračný minerální lék) je toxický roztok 28% chloritanu sodného v destilované vodě, který uživatel smíchá v předepsaném poměru s druhou složkou výrobku (kyselina citronová nebo hydrogensíran sodný) za vzniku rovněž toxického oxidu chloričitého a po naředění jej užívá.[1] Název poprvé použil ve své knize The Miracle Mineral Solution of the 21st Century[2] (česky Zázračný minerální roztok tohoto století), kterou vydal vlastním nákladem v roce 2006. Zředěná varianta je nabízena jako Chlorine Dioxide Solution (CDS).

Roztok je propagován jako lék proti HIV, malárii, virům hepatitidy, chřipkovému viru H1N1, běžnému nachlazení, akné, rakovině a dalším onemocněním, ale účinnost roztoku nebyla prokázána žádnou vědeckou studií, a proto se nepovažuje za lék. Ačkoliv jedna studie neprokázala, že by denní příjem 500 ml vody ošetřené oxidem chloričitým o koncentraci koncentraci 5 mg/l způsoboval výrazné zdravotní potíže[3], mnohé zdravotní instituce vydaly varování, že užívání roztoku oxidu chloričitého může způsobit závažné zdravotní problémy. Ve vyšších koncentracích způsobuje podráždění očí, dýchacích cest a další komplikace. Bezpečnostní limit pro pracovníky v USA je stanoven na 0.1 mg/l pro 8 hodinovou pracovní dobu, limit FDA pro balenou vodu je 0.8 mg/l[4], při dlouhodobému vystavení se více než 10 mg/l je dávka na krysách smrtelná, nicméně pro lidi je teprve toxická a musel by to požít v opravdu velké dávce nad 250 mg/l.[5] Tzv. "Protokol 3000" má podle webů propagujících MMS koncentraci oxidu chloričitého až 24 ppm (24 mg/l), tzn. 30x překračující maximální povolený limit stanovený FDA.[6].

Oficiální varování před užíváním

K užívání MMS, CDS či CDH vydaly varovná prohlášení četné národní instituce.

Česká republika

Slovenská republika

Polsko

Maďarsko

 • ÁNTSZ OTH Közegészségügyi Főosztály - 2010[14]

Velká Británie

USA

Kanada

Austrálie

Reference

 1. a b Varování před konzumací výrobků: MASTER MINERAL SOLUTION, CHLORIDE DIOXIDE SOLUTION, CHLORIDE DIOXIDE HOLDING. www.mzcr.cz [online]. [cit. 2015-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-24. 
 2. . The miracle mineral solution of the 21st century : parts I and II. Montreál (Quebec): Osmora Publishing, 2006. 314 s. Dostupné online. ISBN 978-2-924024-17-1. (anglicky) 
 3. Důkaz o bezpečnosti látky v lidském těle http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1569027/
 4. Guidance for Industry: Bottled Water: Residual Disinfectants and Disinfection Byproducts; Small Entity Compliance Guide [online]. US Food and Drug Administration. Dostupné online. 
 5. US Department of Health and Human Services. Occupational Health Guideline for Chlorine Dioxide [online]. Dostupné online. 
 6. Clorine Dioxide Solution [online]. [cit. 2015-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
 7. Varování před konzumací doplňku stravy MIRACLE MINERAL SUPPLEMENT Archivováno 24. 5. 2015 na Wayback Machine.
 8. Chloritan sodný a kyselina citrónová nazývaný též MMS, MMS 1, Master Mineral Solution, Miracle mineral supplement
 9. Tabulka nevyhovujících doplňků stravy a potravin pro sportovce
 10. Inspekce varuje před přípravkem Miracle Mineral Supplement
 11. MMS „Miracle Mineral Solution“ – Zázračný minerálny roztok“ - Riziká užívania neschválených prípravkov nakupovaných cez internet (formát pdf)
 12. Stanovisko Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky k výrobku MMS
 13. Główny Inspektor Sanitarny - Ostrzeżenie!
 14. Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Archivováno 17. 6. 2015 na Wayback Machine (Národní hygienická služba) - archiv
 15. Agency warning on chlorine solutions
 16. Warning against consumption of Miracle Mineral Solution
 17. Two Washington Women Plead Guilty to Selling Misbranded Prescription Drugs
 18. Beware of False or Misleading Claims for Treating Autism
 19. 'Miracle' Treatment Turns into Potent Bleach (formár pdf)
 20. 'Miracle' Treatment Turns into Potent Bleach2
 21. Miracle Mineral Solution (MMS): Product as consumed produces a potent bleach
 22. Health Canada seizes dangerous health products from online retailer
 23. UPDATE: Additional Web sites Selling MMS Sodium Chlorite Solution Not Authorized for Oral Consumption by Humans
 24. Sodium Chlorite Solution Not Authorized for Oral Consumption by Humans
 25. UPDATE: Additional Web sites Selling MMS Sodium Chlorite Solution Not Authorized for Oral Consumption by Humans
 26. Health Risks Associated with Use of Miracle Mineral Solution
 27. Miracle Mineral Solution (MMS)

Externí odkazy

Napsat komentář

© Matúš Mihalčin 2017-2020. Using WordPress, theme Magazine Hoot.