Jak se orientovat v informacích o parazitech

Jak rozeznat seriózní informaci o parazitech od desinformací internetových šmejdů? Pro laiky v parazitologii to může být problém. Pan docent Ditrich, místopředseda České parazitologické společnosti, sestavil stručný návod, jak na to.

Léčiva proti parazitům

Naprostá jistota, že jde o podvodný web s desinformacemi, existuje vždy, když se doporučuje prostředek či metoda proti “parazitům” obecně, aniž by se rozlišovaly jejich druhy nebo aspoň skupiny (třeba motolice, tasemnice, hlístice, malarická plasmodia…). Existuje mnoho velmi rozmanitých parazitů s velmi odlišným metabolismem a ani teoreticky nemůže existovat univerzální prostředek, který by účinkoval proti každému z nich. Musel by být tak toxický, že by zabíjel i hostitele (tedy člověka). Pokud všechno, co se tváří na webové stránce jako odkazy, vede pouze k nabídce objednání antiparazitárního prostředku (obvykle s výraznou slevou), jde o podvod, stejně jako fiktivní diskuse pod příspěvkem, do které nelze přispět.

Spojitost s šarlatánskými praktikami

Vážné podezření, že jde o podvodné weby, by mělo vzniknout, jsou-li v souvislosti s parazity používány výrazy jako: detoxikace, pozitivní či negativní energie, biorezonance, frekvenční diagnostika, homeopatie, preventivní odčervení lidí, odkyselení, odkovení apod.

Zvýšená opatrnost je namístě, pokud se v souvislosti s parazity zmiňují odborné výrazy jako produkty metabolismu, posílení imunity, kyselá či zásaditá reakce, zátěž organismu, biodegradace, deaktivace, externí agens, přírodní prostředek apod. Jde sice o termíny, které v jiném kontextu mají svůj význam, ale podvodníci si je oblíbili a používají je (často ve zkresleném významu) ve svých desinformacích.

Rostlinné extrakty, čaje, odvary apod. mají mezi podvodnými produkty zvláštní místo. Nikdo rozumný nepopírá, že se mezi bylinkami najdou skutečně léčivé, které např. zmírňují zánět, ovlivňují produkci žluči či žaludečních šťáv nebo mají zklidňující efekt. Bylinky tedy lze používat ke zmírňování nebo i prevenci některých zdravotních potíží. V naprosté většině případů však nemohou látky rostlinného původu v koncentracích dosahovaných v čajích či doplňcích stravy usmrtit parazity, pokud jsou v organismu opravdu přítomni. Tu menšinu, která toho schopna je, využívá i “oficiální medicína”: příkladem je použití artemisinu z pelyňku ročního proti malárii. Tyto účinné léky by se měly ovšem brát pod lékařským dohledem.
Odpověď na otázku, proč internetoví šmejdi nabízejí s oblibou právě bylinky a rostlinné extrakty je jednoduchá: chtějí je prodávat za nehorázné ceny.

Jak lze ověřit, zda je podezřelý web opravdu podvodný?

Nabídka produktů

Pokud všechno, co se tváří na webové stránce jako odkazy, vede pouze k nabídce objednání prostředku (obvykle s výraznou slevou), jde jistě o podvod, stejně jako fiktivní diskuse pod příspěvkem, do které nelze přispět.

Neexistující organizace

Prosté vyhledání pomocí google: pokud nelze vygooglit instituce, kterými se šmejdi zaštiťují (Národní institut parazitických onemocnění, Národní institut parazitologie atd.), jde o podvod. Ale pozor! Pokud do google zadáte např. “odstranění parazitů z těla”, nabídne vám to především podvodné weby. Odhaduji, že je jich víc než 80 %.

Vědecké publikace

Veřejné databáze jsou už mnohem spolehlivější. Lze v nich vyhledávat i pomocí klíčových slov, ale zejmén

Zvolit náhledový obrázek

a je lze doporučit k rozlišení skutečných parazitologů od “odborníků”, kterými se šmejdi zaštiťují. Doporučuji zejména veřejně přístupnou databázi vědeckých publikací PubMed (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/). Zadám–li v něm Petr M nebo Musil M (na šmejdovských stránkách údajní parazitologové Michael Petr a Marek Musil ), vyjedou mi v prvním případě publikace o nanočásticích ve druhém případě publikace zjevně několika Musilů, vesměs odborníků na jiné obory, než je parazitologie. Zkusme vyhledat publikace některého skutečně existujícího parazitologa, třeba v médiích známého ředitele Parazitologického ústavu Julia Lukeše. Po zadání Lukes J se objeví 18 stran po 20 publikacích, na prvních 14 z nich jsou parazitologické publikace skutečného prof. Lukeše, teprve na 15. a další se přidávají práce jiných Lukešů z jiných oborů. Zkusil jsem zadat jméno guru “vymítačů parazitů”. Zadání Blahova H vede k jediné publikaci evidentně od jiné autorky (o funkci sester na operačních sálech). Zdaleka netvrdím, že počet publikací by měl být jediným kriteriem posuzování úrovně vědeckých kapacit. Ale neúprosné pravidlo prostě praví: kdo nepublikuje vůbec, nemůže ve vědeckém ani v odborném světě přežít. Pokud přesto píše knihy a články, které vycházejí v nerecenzovaných “časopisech” nebo jen na internetu, neexistuje jediný důvod, proč by jim měl kdokoli věřit.

Použité obrázky

Vyhledávání na google pomocí obrázků. Když si v googlu nastavíte vyhledávání podle obrázků a vložíte odkaz na fotografie oněch neexistujících “odborníků”, zjistíte , čí portréty šmejdi skutečně zneužili (mimochodem, použít fotku ukradenou z nekrologu, jako to udělali u údajného Prof. Musila, mi připadá velmi neetické). Vyhledávání pomocí obrázků lze použít i v případě fotek údajných “parazitů v lidském těle” – obvykle to dovede k desítkám jiných šmejdovských stránek v zahraničí (především Ukrajina a Rusko) a nejstarší odkaz (s nejvyšším rozlišením) pak obvykle vede k původnímu zdroji, odkud jej šmejdi ukradli. Velmi často jde o zvířecí parazity ve zvířecích tkáních, někdy ani o parazity nejde, ale fotky vypadají dostatečně “odpudivě”.

 

autor: Doc. RNDr. Oleg Ditrich, CSc

Místopředseda České parazitologické společnosti

 

Další článek o parazitech: Paraziti jako zdroj příjmů léčitelů

Napsat komentář