Chřipka a její léčba

Chřipka
Chřipka.

Pojmenování „chřipka“ se lidově používá pro jakékoliv onemocnění s horečkou, bolestí svalů a kloubů a škrabáním v krku. Může ale být užitečné vědět, že existuje mnoho nemocí s podobnými příznaky, které mohou být různě nebezpečné.

Infekce dýchacích cest patří k nejběžnějším lidským onemocněním. Většinou se jedná jen o banální virové infekce, které nevyžaduji specifickou léčbu. Náš imunitní systém situaci zvládne a infekci potlačí sám. Onemocnění způsobené virem chřipky (influenza A nebo B, vzácně C) je nutné odlišit od velké skupiny dalších respiračních virů. Chřipka je jiná v tom, že průběh infekce bývá mnohem těžší a v případě, že trpíme nějakou chronickou nemocí, může byt závažná natolik, že si vyžádá hospitalizaci, či způsobí úmrtí.

Chřipka

Chřipka postihuje převážně dýchací cesty a má výrazné celkové příznaky. Většina pacientů trpí horečkou a současně bolesti svalů, kloubů, hlavy, ucpaným nosem, bolestí v krku a velkou únavou. U dětí se může objevit i zvracení a průjem.  Stejné symptomy mají i jiné virové respirační infekce, u chřipky bývají ale mnohem více vyjádřeny. Onemocnění se vyskytuje často v epidemiích, popř. pandemiích. Virus existuje v několika typech a má schopnost se měnit během roku. Proto můžeme chřipkou onemocnět každý rok a teoreticky je možná infekce i několikrát během jedné sezóny. Přenáší se kapénkovou nákazou (kýcháním a kašláním) a inkubace je poměrně krátká. Od nakažení do vzniku symptomů uplyne několik hodin až cca 3 dny.

Nejlepší prevenci chřipky je očkování před začátkem sezóny. Pokud netrpíme chronickým onemocněním, můžeme se rozhodnout neočkovat a překonat potíže způsobené virem v posteli. Riziko závažných komplikací je minimální a největším problémem bude několikadenní absence v práci. U lidí s astmatem, chronickou obstrukční plicní nemoci, chronickým srdečním selháním, velkou nadváhou či věkem nad 65 let (také u mnoha dalších chronických nemocí) je nepochybně očkování možnosti předejít život ohrožujícímu onemocnění. Nežádoucí účinky aplikace vakcíny jsou přitom minimální nebo žádné. Nejčastěji se vyskytuje přechodná bolest v místě vpichu nebo pocit „počínající virózy“. Jedná se o projev správné funkce imunitního systému, který se učí tvořit protilátky proti viru.

Léčba virových infekcí

Léčba všech virových infekcí dýchacích cest je stejná. K potlačení nepříjemných symptomů můžeme organismu pomoct užíváním volně prodejných přípravků: tlumením kašle (butamirat), podporou vykašlávání v případě tvorby hlenu (ambroxol), snížením teploty či bolesti (paracetamol, ibuprofen), uvolněním ucpaného nosu (oxymetazolin, xylometazolin). Žádný z těchto léků nezkrátí délku trvání onemocnění a nijak nepomůže organismu zbavit se viru. Není proto vhodné užívat Paralen nebo jiné léky ve velkých dávkách s cílem vyléčit se. Přínosné je jen snížení teploty, pokud je vyšší než 38 stupňů Celsia. Velká část těchto onemocnění s lehkým průběhem nevyžaduje ani žádná zvláštní režimová opatření (absence ve škole či v zaměstnání, vynechání sportovních či společenských aktivit). U chřipky je izolace žádoucí. Jednak lze pobytem doma snížit možnost přenosu viru na okolí, ale taktéž snižujeme riziko komplikací ve formě bakteriální infekce plic, která se může k viru chřipky přidat, pokud nedáme organismu dostatek času na boj s infekcí.

Pro úplnost je nutno zmínit, že proti chřipce máme několik (v Evropě v době psaní textu dva, na světě tři) léků, které umí zabránit množení viru. Vzhledem k tomu, že virus si proti těmto lékům umí vytvořit odolnost, je jejich použití schváleno jen na případy, kdy představuje onemocnění pro pacienta velké riziko život-ohrožujících komplikací. Navíc, efekt léků lze očekávat jen přibližně první dva dny od vzniku symptomů.

 

Napsat komentář